2016 EKPSS başvuru kılavuzu yayımlandı

Paylaş
 

Engelli memur adaylarının merakla beklediği 2016 Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı başvuru kılavuzu ÖSYM’nin resmi sitesinden yayımlandı. EKPSS’de sınava girecek olan adaylar 23.02.2016 – 09.03.2016 tarihleri arasında, kuraya girecek olan adaylar ise 03.05.2016 – 16.05.2016 tarihleri arasında başvurularını yapabilecekler. Başvuru şartları, başvuru ücreti ve başvuruda izlenecek yok ise haberimizde.

 

EKPSS SINAV İÇİN BAŞVURU TARİHLERİ

Engelli memur adaylarının heyecanla beklemiş olduğu 2016 EKPSS başvuru kılavuzu ÖSYM’nin resmi sitesinden yayınlandı. Engelli bireylerin engelli memur olmak için çaba verdiği  EKPSS başvurusu iki (2) bölümden oluşmakta. Bunlardan birisi sınav diğeri ise kura.

  • Sınav 24.04.2016 tarihinde tüm Türkiye genelinde eş zamanda başlayacak olup bu sınava ortaöğretim, yüksek öğretim, ön lisans ve lisans kurumlarından mezun olan veya 2016 EKPSS ‘nin geçerlilik süresi mezun olabilecek durumda olan adaylar SINAVA,
  • İlkokul/ortaokul/ilköğretim/özel eğitim iş uygulama merkezi veya okulu mezunu veya bu okullardan yerleştirme işlemlerine son başvuru tarihi itibarıyla mezun olabilecek durumda olan adaylar ise KURAYA başvuru yapacaklardır.

SINAVA girecek olan adayların başvurularını 23.02.2016 – 09.03.2016 tarihler arasında, KURAYA başvuracak adaylar ise 03.05.2016 – 16.05.2016 tarihleri arasında başvurularını yapabileceklerdir.

İŞTE ÖSYM TARAFINDAN YAPILAN AÇIKLAMA

DUYURU
(23 Şubat 2016)

2016 EKPSS Başvuruları

Engelli Kamu Personel Seçme Sınavı ve Engellilerin Devlet Memurluğuna Alınmaları Hakkında  Yönetmelik” uyarınca Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS) Merkezimiz tarafından 24 Nisan 2016 tarihinde saat:10.00’da 81 il merkezinde uygulanacaktır.

EKPSS sınavına girmesi gereken adaylar için başvuru süresi 23 Şubat 2016 tarihinde başlayacak, 9 Mart 2016 tarihinde sona erecektir. Sadece kuraya katılmak için başvuru yapacak adaylar için başvuru süresi 03 Mayıs 2016 tarihinde başlayacak, 16 Mayıs 2016 tarihinde sona erecektir.

2016 Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavına (2016-EKPSS);  ortaöğretim kurumlarından, yükseköğretim ön lisans/lisans programlarından mezun olan veya EKPSS’nin geçerlik süresi içinde mezun olabilecek durumda olan engelli adaylar başvurabilecektir.  Birden fazla öğrenim düzeyinden mezun olan adaylar mezun oldukları en üst düzeyden EKPSS’ye başvurmak zorundadır.

Kuraya ise; ilkokul/ortaokul/ilköğretim ile özel eğitim iş uygulama merkezi veya okulu mezunu olan veya EKPSS’nin geçerlik süresi içinde mezun olabilecek durumda olan engelli adaylar başvurabileceklerdir. Bu adaylar sınavagirmeyecek, sadece kuraya katılmak için başvuru yapacaklardır.

Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi (Okulu) Öğrenim Belgesine sahip olanlar, Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi (Okulu) Eğitim Programı ile İş Okulu Eğitim Programı belgesine sahip olanlar, ortaöğretim düzeyinde 2016-EKPSS’ye başvurabileceklerdir.

Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi (Okulu) Öğrenim Belgesi ”ne sahip olanlar, 2016- Kura ’ya başvurabileceklerdir.

Adaylar, başvuru işlemi için ÖSYM Başvuru Merkezine gitmeden önce, aday ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğü (varsa ilçe) görevlisi tarafından imzalanmış Ön Kabul ve Taahhüt Beyanı belgesini edinmek zorundadır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğünden Ön Kabul ve Taahhüt Beyanı belgesini edinmeyen adayların ÖSYM Başvuru Merkezlerince başvuruları kesinlikle alınmayacaktır.

Ortaöğretim Kurumu (Okulu) Müdürlükleri ve ÖSYM Sınav Koordinatörlükleri EKPSS’de ÖSYM Başvuru Merkezi olarak görev yapacaklardır. Başvuru Merkezleri başvuruları, resmi iş gününde ve resmi iş saatleri arasında alacaklardır.   Sınava ilişkin başvuru, başvuru koşulları, sınav, değerlendirme, yerleştirme ve kuraya başvuracaklar ile ilgili kurallar ve işlemler, Ek’te yer alan 2016-EKPSS Kılavuzunda yer almaktadır.  EKPSS’ye ve kuraya başvuracak adayların bu kılavuzu dikkatle incelemeleri gerekmektedir.

Adaylara saygıyla duyurulur.

Başvuru Kılavuzu
Aday Başvuru Formu ve Sağlık Durumu/Engel Bilgi Formu
Başvuru İşleminde Adayların İzleneceği Yol
Başvuru Merkezleri
Meslek Yüksek Okulları
Orta Öğretim Kurumları Kitapçığı

Bu haber 23 Şubat 2016 Saat: 9:34 tarihinde yayımlandıve şu ana kadar 1441 kez okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

Bir yorum bırak