4 bin 500 engelli raporu, polis incelemesinde

Paylaş
 

İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden engelli raporu çıkartarak maddi yardım aldığı tespit edilen 4 bin 500 engelli raporu polis incelemesine alındı. İşte detaylar.

İzmir’de engelli olmayan kişilere sahte belgelerle engelli raporu aldıran şebekenin oyunu bozuldu. Skandal, bir vatandaşın Sağlık Bakanlığı’na yaptığı şikayetle ortaya çıkarken Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 2011 yılından bu yavana 4 bin 500 kişiye verilen tüm engelli raporları inceleme altına alındı.

 

FAİZİYLE GERİ ALINACAk

 

Sağlık Bakanlığı müfettişleri hastanede soruşturma başlatırken, Karabağlar Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma Vakfı’ndan 2011 yılından bu yana maddi yardım alan engelliler de mercek altına alındı. Soruşturma kapsamında, vakıftan yardım alıp engelli olmadığı tespit edilen kişiler hakkında “dolandırıcılık” suçundan dava açılacak. Ayrıca bu kişilerden, devletten aldıkları engelli maaşı faiziyle geri istenecek.

 

KAYIP EN AZ 2 MİLYON LİRA

 

Dolandırıcıların yöntemiyle devlet büyük zarara uğradığını belirten yetkililer, “En düşük engelli maaşının 342 lira olduğu düşüldüğünde 5 yılda devletin yaşadığı maddi kaybın en az 2 milyon olması öngürülüyor” dedi.

 

SİSTEM NASIL İŞLİYOR?

Engelli olmayan, ancak engelli maaşı alıp devletin sosyal yardımlarından faydalanmak isteyen kişi, hastane yakınlarında bekleyen şebeke üyeleriyle bir araya geliyor. Şebeke üyeleri, engelli raporu için yapılacak başvuru formunda hangi maddelerin nasıl doldurulacağı yönünde bilgi veriyor. Sahte rapor için muayene öncesi kişiye aşırı şeker yüklemesi yapılıyor. Bu sayede muayene sonuçlarında kişinin sağlığının yerinde olmadığı ortaya çıkıyor. Bu yöntem sayesinde kişiler sahte engelli raporu alıp maaşa bağlanarak, devleti zarara uğratıyor. Şebeke üyeleri de engelli raporu almasını sağladıkları kişilerden komisyon alıyor

 

2 YIL ÖNCE DE ÇIKMIŞTI

 

Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yaşanan sahte rapor skandalının bir benzeri, İzmir’de 2014 yılında da çıkmıştı. Devlet hastanelerinden sahte engelli raporu aldığı iddiasıyla 9 kişi hakkında soruşturma başlatılmıştı.

YeniAsır

Bu haber 25 Ekim 2016 Saat: 8:18 tarihinde yayımlandıve şu ana kadar 6394 kez okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

Bir yorum bırak