Bu kanun teklifi yasalaşırsa engelliler ve 2022 aylığı alanlar katkı payı ödemeyecek

Paylaş
 

Engelli vatandaşlarımızın topluma kazandırılması ve toplumda yer edilmesi adına çalışmalar devam ederken, Türkiye Büyük Millet Meclisine verilen bir kanun teklifi ile sağlıkta katılım payından muaf tutulması gündemde. İşte detaylar.

MECLİSE KANUN TEKLİFİ VERİLDİ

Engelli vatandaşlarımızın sosyal hayattan daha fazla faydalanabilmeleri ve bazı sorunlarla karşılaşmamaları için bir takım çalışmalar yapılırken bu çalışmalara her gün bir yenisi daha eklenmekte.

Yapılması düşünülen uygulamalardan birisi de engelli vatandaşlarımız ile birlikte 2022 maaşı alan ve 65 yaş üstü bakıma muhtaç kişilerden sağlıkta katılım payından muaf tutulma uygulaması.

Konu hakkında Cumhuriyet Halk Partisi Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı 16 Mayıs 2016 tarihinde Türkiye Büyük Meclisi Başkanlığına hitaben vermiş olduğu kanun teklifinde sağlık hizmetinden katılım payı alınmasındaki asıl amacın kötü kullanımı engellemek ve caydırıcılık amacına yönelik olduğunu belirterek engelli, bakıma muhtaç bir kişinin ayda 8,5 kez hastaneye gittiğini ve her telefon ile randevu işleminden yaklaşık 4 TL, devlet hastanelerindeki muayene işlemlerinden 5 TL, reçete paralarından 3 TL, üçten fazla kalem ilaç yazıldığı takdirde her ilaç için 1 TL ayrıca %10 ilaç katılım payını ödemek zorunda kaldığını ve bu bedelin 2022 yasa kapsamında yaklaşık olarak 217 TL alan bir kişinin aylık maaşının %10 – 20’sine denk geldiğini belirtti.

Aytuğ bu sebeplerden dolayı yaşları ve sağlık durumları sebebi ile sık sık hastanelere gitmek zorunda olanlar ile 2022 yasa kapsamından faydalanan 65 yaşını doldurmuş muhtaç, güçsüz ve kimsesiz vatandaşlarla ve %40 engelli vatandaşların sağlık hizmetleri katılım payından muaf tutulması gerektiğini ifade etti.

Eğer ki Cumhuriyet Halk Partisi Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcının vermiş olduğu bu teklif yasalaşırsa bundan sonra 2022 yasa kapsamı dahilinde aylık alanlar, 65 yaş üstündeki muhtaç, güçsüz ve kimler ile %40 engelli vatandaşlarımız sağlık hizmetlerinde ödemiş oldukları katılım paylarından muaf tutulacaklar.

 

İşte Cumhuriyet Halk Partisi Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcının vermiş olduğu o kanun teklifi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber 02 Haziran 2016 Saat: 16:48 tarihinde yayımlandıve şu ana kadar 2229 kez okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

Bir yorum bırak