DPB’dan engelli istihdamı hakkında duyuru

Paylaş
 

Devlet Personel Başkanlığı, kamu kurum ve kuruluşların engelli memur  kadro talep girişlerinin başladığına dair bir duyuru yayımladı. Bu duyuruya göre kamu kurum ve kuruluşlar taleplerini 31.10.2016 tarihine kadar bildirebilecekler. İşte detaylar

Kamuya engelli memur alımları, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunun 53 maddesine göre yapılmaktadır. Buna göre kamu kurum ve kuruluşlarda çalıştırılan personele ait kadroların %3 ü oranında engelli memur çalıştırılma zorunluluğu bulunmaktadır. Başka bir ifade ile her bir kamu kurumu toplam çalıştırdığı memur sayısının %3 ü oranında da engelli memur çalıştırma zorunluluğu vardır. Bu bakımdan kamu kurum ve kuruluşlar sonraki yıl alım yapacaklarına ilişkin  engelli memur ihtiyaç taleplerini yer yıl düzenli olarak bir Devlet Personel Başkanlığına bildirmekle mükelleflerdir.

Bu bilgiler doğrultusunda da Devlet Personel Başkanlığı kamu kurum ve kuruluşlarına çağrı niteliğinde bir açıklama yaptı. İşte Devlet Personel Başkanlığından yapılan o açıklama

Bilindiği üzere, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 53 üncü maddesinde, kurum ve kuruluşların bu Kanuna göre çalıştırdıkları personele ait kadrolarda % 3 oranında engelli çalıştırmak zorunda oldukları, % 3’ün hesaplanmasında ilgili kurum veya kuruluşun (yurtdışı teşkilat hariç) toplam dolu kadro sayısının dikkate alınacağı, engelli memur açığı bulunan kamu kurum ve kuruluşlarının bir sonraki yıl için alım yapacakları engellilere ilişkin taleplerini her yılın Ekim ayının sonuna kadar Devlet Personel Başkanlığına bildirmek zorunda bulundukları hüküm altına alınmıştır.

Bu itibarla, Engelli memur kontenjan açığı bulunan kurumların, bu açığın giderilmesi amacıyla merkezi olarak yapılacak olan engelli memur alımına ilişkin münhal kadro bildirimlerinin 31/10/2016 tarihine kadar Devlet Personel Başkanlığının www.dpb.gov.tr internet adresi üzerinden “DPB EUygulama” linki içerisinde yer alan “Engelli Personel İşlemleri” başlığı altında bulunan “Talep Giriş” kısmına yapılması, ayrıca Devlet Personel Başkanlığınca da elektronik ortamda uygun görülen kadrolara ilişkin sistem üzerinden alınacak cetvellerin üst yazı ekinde Devlet Personel Başkanlığına gönderilmesi gerekmektedir.

Bu haber 15 Ekim 2016 Saat: 12:31 tarihinde yayımlandıve şu ana kadar 4479 kez okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

Bir yorum bırak