Engelli memur adayları, DPB’dan açıklama bekliyor!

Paylaş
 

Şu sıralar engelli memur adayları tüm dikkatini, Devlet Personel Başkanlığından gelecek olan -2015/2 EKPSS – Kura kadrolarını açıklamasına çevirmiş vaziyette. Ancak, sonuçlarının açıklanmasına 20 gün kalan bir atamanın kadrolarının henüz duyurulmaması engelli memur adaylarını tedirgin etmekte. İşte detaylar

 

SONUÇLARIN AÇIKLANMASINA 20 GÜN VAR AMA?

Bilindiği gibi engelli bireylerin kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilmesi Engelli Kamu Personel Seçme Sınavına (EKPSS) girmeleri ve buradan alacakları yeterli puanlarla tercihlerde bulunarak atanmalarına bağlıdır. Bu sınav ise ilk kez 2012 yılında Özürlü Memur Seçme Sınavı (ÖMSS) adı altında, daha sonra 2014 yılında ismi değiştirilerek Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS) adı altında yapılmıştır.

2014 yılına ait son atama ise 2015 yılında yapılacağı daha önce Başbakan Ahmet DAVUTOĞLU’ nun 1 Kasım milletvekilleri seçiminden önce Adalet ve Kalkınma Partisinin Kayseri mitinginde duyurulmuştu. Adaylar o günden itibaren atama için kadroların ne kadar olacağı, kadroların ne zaman açıklanacağı gibi sorular ile zihinlerini meşgul etmekte ve yüksek sayıda bir atamanın yapılması umudu içerisindedirler.

Bu bağlamda geçtiğimiz haftalarda önce eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı şu anki Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk ÇELİK daha sonra da yine eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ahmet ERDEM açıklamalarda bulunmuş ve Aralık ayında yapılacak olan engelli atamasının önceki yapılan atamalar doğrultusunda yapılacağı bu sayının da 4-5 bin aralığında olacağını kamuoyu ile paylaşmışlardı.

Ancak tarihler sonuçların açıklanacağı 16 Aralık 2015 tarihine yaklaşırken gerek Devlet Personel Başkanlığı gerek ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından kadro sayısı ve kadro sayısının açıklanma tarihi hakkında herhangi bir açıklamanın yapılmaması engelli memur adaylarını gittikçe rahatsız ve tedirgin etmekte ve 20 gün sonra sonuçları açıklanacak bir atamanın kadrolarını bilmemenin şaşkınlığını yaşamaktadırlar.

Adaylar, Devlet Personel Başkanlığının 2015/Kasım verilerine göre kamu kurum ve kurumlarında çalıştırılması gereken engelli açık kontenjanının 22 bin civarında olduğunu bilmekte ve verilecek olan atama sayısının yüksek olması beklentisi içerisinde olup, bir yandan da 2015/2 KPSS kadrolarına verilen sayıyı görmeleri nedeni ile tedirgin olmaktadırlar.

Bakan ÇELİK ve yetkili kişilerce yapılan açıklamalar engelli memur adaylarınca seçim zamanında hep oy olarak geri döndüğü düşünüldüğünde verilecek olan kadro sayının verilmiş olan sözler doğrultusunda yapılması, engellilerin seçim vaati olarak kullanılmadığının gösterilmesi açısından son derece önemlidir.

EngelliHaberleri.net olarak gerek Devlet Personel Başkanlığı gerek ise Başkan Mehmet Ali KUMBUZOĞLU ve yeni Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman SOYLU’ya, 2015/2 EKPSS – Kura kadrolarının bir an önce açıklanması gerektiği vurgusunu yapıyor ve açıklanacak kadroların verilen sözler dahilinde gerçekleşmesi ile engelli memur adaylarının tatmin edilmesi gerektiğini bildiriyoruz.

Bu yazının tüm hakları EngelliHaberleri.Net’e aittir. “www.engellihaberleri.net” biçiminde aktif bağlantı kurulabilir, yazının bir bölümü veya tamamı açık kaynak gösterilmek kaydıyla içeriklerde kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haber 26 Kasım 2015 Saat: 9:27 tarihinde yayımlandıve şu ana kadar 2058 kez okundu.
 • Site Yorum
 • Facebook Yorum

4 adet yorum var.

 1. KENAN MUTLU profil fotoğrafı KENAN MUTLU diyor ki:

  BEN SİZE SÖYLEYİM. DUYUM ALDIĞIM KAYNAKLARA GÖRE ALIM SAYISI TOPLAMDA 2.000 İLE 2.500 KİŞİ ALINACAK. BİZ ŞİMDİ İYİ SUSALIM NASIL OLSA ÇOK YAKINDA İŞ İŞTEN GEÇMİŞ OLACAK. ENGELLİLER AÇMIŞ AĞZINI KADRO SAYISININ AÇIKLANMASINI BEKLİYOR SAYI AÇIKLANDIKTAN SONRA KAMUOYUNDA SESİNİ ÇIKARTSAN NE İŞE YARAR. ARKADAŞLAR AKLINIZI BAŞINA TOPLAYIN BİR AN ÖNCE KAMUOYU OLUŞTURUP SAYININ YÜKSEK OLMASI İÇİN ÇALIŞMALIYIZ. BENDEN SÖYLEMESİ BU GÜNÜN TARİHİNİ NOTUMU BİR YERE YAZIN. AÇIKLANINCA GÖRÜRSÜNÜZ. DEMİŞTİN DERSİNİZ. İŞ İŞTEN GEÇMEDEN HAREKETE GEÇELİM LÜTFEEEEEEN.

  • Rüzgar profil fotoğrafı Rüzgar diyor ki:

   ÖN LİSANS PUANLARI VE SIRALAMAYI PAYLAŞALIM MI ?

   Puanım : 71,63206

   Sıralamam : 2498

   Sınava Katılan : 7941
   İnşallah sayı yüksek olur :yes:

   • KENAN MUTLU profil fotoğrafı KENAN MUTLU diyor ki:

    Arkadaşım bizim önlisansçılardan hiç bir şey olmaz. Bakın ortaöğretim ile lisanslar sesini çıkartıyor kadroyu da kapıyorlar. Merak etmeyin zaten kadro sayısını açıkladım bunun 1500 tanesi ortaöğretim olur, 400 tane lisans 300 tanede önlisans 250 tanesi kura tamamdır Hayırlı işler. Kurumlara yazdığım yazılardan aldığım cevap başvuru yüzdesine göre dağılım yapıyoruz diyorlar peki lisans başvuru sayısı bizden az onların kadro sayısı niçin yüksek diye sorduğumda talep o yönde cevabını alıyorum. Buyur burdan yak??? Ağlamayan bebeğe mama vermezler.

Bir yorum bırak

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

Bir yorum bırak