Engelli memur nasıl olunur ?

22
Paylaş
 

Sitemizin haber gönder bölümüne ulaşan ve en çok sorulan soruların başında gelen “engelli memur nedir ve nasıl engelli memur olunur” sorularına cevaben aşağıda soru ve cevap şeklinde hazırlanan bilgiler tüm engelli memur olmak isteyen engelli memur adaylarına özel hazırlanmıştır. Bu bilgiler ışığında engelliler bireyler engelli memur olabilir ve bir kamu kuruluşunda istihdam edilebilir.

* Engelli kadrosu diye bir şey duyuyorum, engelli kadrosu nedir? 

Halk dilinde yayın olan engelli kadrosu kavramı aslında tamamı ile yanlış bir ifadedir. Çünkü mevcut mevzuat hükümlerine göre “engelli kadrosu” adı altında bir kadro bulunmamaktadır. Ancak engelliler devlet memurluklarına istihdam edilmeleri için çeşitli unvanlarda istihdam edilmektedir.

* Engelli memur alımını kim hangi kurum yapıyor?

Engelli memur alımı genelde Devlet Personel Başkanlığı tarafından yapılıyor olarak bilinse de bu bilgi tamamiyle yanlış olup, engelli memur alımı mevzuat da öngörülen oranda ilgili kamu kurumları tarafından yapılmaktadır. Kısaca özetlemek gerekir ise ilgili kamu kurumları ihtiyaçları doğrultusunda engelli memur ihtiyacını Devlet Personel Başkanlığına bildirimini yaparlar.

* Engelli memur istihdamında Devlet Personel Başkanlığının görevi nedir?

Devlet Personel Başkanlığının asli görevi engelli memur istihdamında kamu kurum ve kuruluşlarına yardımcı olmak, kurumların mevzuat da belirli olan %3 oranındaki engelli çalıştırma yükümlülüğünü yerine getirip getirmediğini denetlemek ve engellileri devlet memurluğuna yerleştirme işleminden sorumludur. Ayrıca Devlet Personel Başkanlığı bir sonraki yıl için kamu kurum ve kuruluşları tarafından bildirilen kadroları ÖSYM’ye bildirmekle, ÖSYM tarafından yapılan yerleştirmelerin mevzuata uygunluğunun kontrolünü ve boş kalan kadroların doldurulmasına yardımcı olmakla sorumludur.

* Engelliler kamu kurum ve kuruluşlarında hangi unvan adı altında istihdam edilmektedirler.

Engellilerin kamu kurum ve kuruluşlarında tek bir unvan adı altında istihdam edilmemekte olup birden fazla unvan bulunmaktadır. Bunlardan bazıları ise şunlardır; avukat, veri hazırlama kontrol işletmeni, memur, bilgisayar işletmeni, sosyal çalışması, hizmetli, mühendis, programcı, sekreter, muhasebeci, mimar, ebe, fizyoterapist, imam – hatip, kimyager, laborant, istatistikçi, diyetisyen, dağıtıcı..

* Engelli memur olabilmek için ne yapılması gerekiyor ?

Bir kamu kurum ve kuruluşunda engelli memur olabilmek için öncelikle 2 yılda bir yapılan Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS)’na başvurmak ve bu sınava girmek gerekmektedir.

*EKPSS’nin geçerlilik süresi ne kadardır?

Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavının geçerlilik süresi 2 yıldır. Ancak bu süreç içerisinde yeni bir sınav yapılmaması durumunda sınav sonuçları bir sonraki sınava kadar geçerlidir.

*EKPSS için nereye ne zaman başvurulması gerekmektedir.?

Engellilerin bir kamu kurum ve kuruluşunda engelli memur olabilmeleri için şart olan EKPSS sınavına başvuru şartları ÖSYM’ nin ve Devlet Personel Başkanlığının resmi sitelerinden yayımlanmaktadır. Burada yayınlanan bilgiler doğrultusunda başvurular yapılmaktadır.

* Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavına (EKPSS) hangi eğitim düzeyinden başvurular yapılmaktadır.

Başvurular iki şeklinde olmaktadır. Bunlardan birincisi ilkokul, orta okul veya ilk öğretim düzeyinde olanlar için kura yöntemi ile bir diğer yöntem olan EKPSS (Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı) yöntemiyle lise, ön lisans ve lisans düzeyinde yapılmaktadır.

* Engelli memur olabilmenin yaş sınırı var mıdır?

Engellilerin engelli memur olabilmeleri için 18 yaşını tamamlamaları, bir meslek veya sanat okulunu bitirenlerin 15 yaşını tamamlamaları ve TMK’nun 12.maddesine göre kaza-i rüşt kararı almaları gerekmekte olup 65 yaşını geçmemiş olmaları gerekmektedir.

* EKPSS ye son sınıf öğrencileri de girebilir mi yoksa bitirmeleri mi gerekmektedir.?

EKPSS’ye mezun olabilecek durumda olan öğrencilerde girebilmektedirler.

* Lisans düzeyinden mezun oldum, soruların kolay olması için lise veya ön lisans düzeyinden EKPSS ye girebilir miyim ?

Lisans mezunu olan bir kişi EKPSS ‘ye sadece mezun olduğu lisans düzeyinden girebilir. Lise veya ön lisans düzeyinden girse bile atamaları yapılmamakta, ataması yapılanların durumları tespit edilmesi ile birlikte atamaları iptal edilmektedir.

 

Not: Üyelerimizden gelen sorular çerçevesinde bölüme yeni soru / sorular ile cevap / cevaplar eklenebilir.

 

Bu haber 03 Temmuz 2015 Saat: 13:07 tarihinde yayımlandıve şu ana kadar 3601 kez okundu.
 • Site Yorum
 • Facebook Yorum

2 adet yorum var.

 1. Haluk Karatepe profil fotoğrafı Haluk Karatepe diyor ki:

  Engelli bir oğlum var .. resmi anlamda elimizde engelli olduğuna dair bir rapor almamıştık ve bu yüzden de EKSS ye başvuramadık o anda da rapor alaçak durumda değildik ; normak KPSS girdi oğlum . şu an resmi anlamda % 56 engelli olduğuna dair raporumuz var (aldık) ama KPSS sınav sonuçumuz EKPSS değil normal KPSS sonuçu ile EKPSS başvuru yapabilirimiyiz .. şayet yoksa bu günlerde ki olaçak atamadan yararlamıyoruz bir nevi magdur olaçağız .. engelli olupda normal KPSS sonucu ile EKPSS atamasına başvuru yapabilrimiyiz .. şimdiden teşekkürler ..

  • KomikRetikulum profil fotoğrafı KomikRetikulum diyor ki:

   Sayın Haluk bey öncelikle oğlunuz için geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.
   EKPSS engelli vatandaşlarımızın kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilebilmeleri için katılmaları gerekmekte olan bir sınavdır.
   KPSS ise normal yani engeli bulunmayan vatandaşlarımız için geçerlidir.
   Burada da görüldüğü gibi EKPSS ve KPSS birbirinden ayrı sınavlardır. Dolayısı ile oğlunuzun öncelikle bir EKPSS sınavına girmesi gerekmekte daha sonra da yapılacak olan atamalar için tercih vermesi şarttır.
   Kısaca oğlunuz KPSS sınavı ile yapılması gündemde olan EKPSS atamalarına başvurusunu ve tercihini yapamaz.

Bir yorum bırak

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

Bir yorum bırak